İBB’den Adalardaki Tepki Çeken Minibüsler İçin Açıklama

Büyükada’da 15 Haziran’da uygulamaya koyulan minibüslere tepki gösteren Adalılar, minibüsün önünü kesince Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden polisler eyleme müdahale etti, darp

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar ilçesindeki ulaşıma yükselen itirazlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Belediye, yaz aylarında günlük nüfusu 60 bini bulan Adalar için “toplu ulaşımın bir ihtiyaç olduğunu” ileri sürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli kararı ile Adalar’daki faytonların kaldırıldığını, ardından toplu ulaşım için 40 adet 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araç ile toplu taşıma faaliyetlerine başladıklarını, bu araçların lisans süresinin dolduğunu ifade etti.

Açıklamada, bu araçların ardından da “ASELSAN ve KARSAN’ın ortak üretimi olan lisanslı, elektrikli, güvenlik donanımlarına sahip yeni araçların hizmete alındığı” belirtildi.

YENİ ARAÇLARA NEDEN GEÇİLDİ?

İBB, ulaşıma dair süreçleri özetlediği açıklamasında, “Yeni araçlara neden geçildi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Mevcut 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araçların UKOME tarafından verilen kullanım izin süresi 30 Nisan 2024 tarihinde sona erdi. Bu nedenle yine elektrikli, sessiz ve çevreci olan ancak ilgili mevzuat gereği M sınıfı ve tescilli olması gereken araçlar hizmete alındı.”

Adalar İlçesi’nde hizmete başlayan araçların, Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Japonya, Portekiz, Romanya, İspanya, ABD ve Kanada’da kullanıldığı da açıklamada yer aldı.

TOPLU ULAŞIM HİZMETİ

Belediyenin açıklamasında, Adalar İlçesi’nde toplu ulaşım hizmetinin verilmemesinin, yasal olarak mümkün olmadığı, ayrıca Adalar’da yaşayan farklı yaş ve farklı sağlık durumdaki insanların hastane, okul, mezarlık, sahil gibi istedikleri yere ulaşımlarının sağlanabilmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

İETT Adalar’da, İstanbul’un diğer tüm ilçelerinde olduğu gibi toplu ulaşımı bir kamu görevi olarak yürüttüğü; gelirlerinin, giderlerini karşılama oranının yüzde 35 seviyesinde olduğu ve toplu ulaşım maliyetinin İBB tarafından sübvanse edildiği bilgisini de verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir