Bakan Yusuf Tekin’in Halk TV’ye Ayıbı: Soru Sorulunca Sinirlenip Mikrofonu İtti

Yeni eğitim müfredatı bugün Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 26 Nisan’da kamuoyu ile paylaştığı yeni müfredatın detayları tartışmalara neden olmuştu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bugün yeni müfredatla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirecek. Toplantı öncesi Halk TV muhabiri Ayşegül Altın Tekin’e yeni müfredatın onaylanmasıyla ilgili bir soru sormak istedi.

SİNİRLENEREK, MİKROFONU İTTİ

Ancak Tekin, Altın’ın mikrofonunu ittirerek soruya sinirlendi ve şu yanıtı verdi: “Çok demokratik biçimde size diyorum ki haber alma hürriyetinizi saygıyla karşılıyorum. Sizin sorduğunuz soruyla ilgili basın açıklaması yapacağım. Siz de buyurun gelin konuşalım. Bu kadar insanın hakkını gasp etmeye hakkınız yok.”

YENİ MÜFREDAT NEDEN TEPKİ ÇEKTİ?

Eğitimciler yeni müfredatın eksiklikleri gidermekten ziyade ideolojik ifadelerle, çağdışı ve gerici bir eğitim modeliyle hazırlandığı konusunda eleştirilerini dile getirmişti. Yeni müfredata adını veren ‘Türkiye Yüzyılı’ ifadesinin sorun teşkil ettiğini kaydeden eğitimciler bu ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılındaki sloganına atıf olarak değerlendirmişti.

Öte yandan eğitimciler ‘aklıselim’, ‘kalbiselim’ gibi ifadeler ve ‘erdem-değer-eylem’ modelinin iktidarın ideolojik hedeflerini yansıttığını söylüyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca tüm öğretim kademelerindeki derslere ait “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” yeni müfredat taslağı, 26 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında askıya çıkarıldı. Müfredat taslağına askı süresince 67 bin 284 görüş iletildi, taslak 1 milyon 662 bin 780 kez indirildi. Onaylanan müfredat 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir